,,Kojení - sport - hubnutí - strava.''

01.03.2020

Hubnutí a sport během kojení.

Když jsem si před týdnem objednala elektrickou odsávačku, protože jsem už pomalu začala nakupovat pro miminko, napadlo mě se rozepsat na toto téma, které bude už za chvíli i aktuální pro mě a to je - hubnutí v době kojení.
Všichni víme, že kojení je důležité ( samozřejmě ne všem to jde), ale pokud to jde, tak je určitě super si pořídit domů takového pomocníka. S ruční odsávačkou to pro mě v kojení Isabelky byl záhul, takže jsem potom přešla na elektrickou odsávačku a na tu jsem nedala v období kojení dopustit. Pokud máte někdo zkušenost s touto, kterou jsem si vybrala, ráda uslyším vaše názory.

Protože se s tímto tématem ,,KOJENÍ" v práci hodně potýkám a maminky jsou v tomto tématu hodně zmatené, napadlo mě, že Vám předám pár informací z mé praxe.Bohužel ( nebo bohudík) žijeme v době sociálních sítí. Tudíž i všechny informace, které potřebujeme hledáme tam a samozřejmě i já. Po nějaké době jsem však zjistila, že mě opravdu vytáčely některé ženy, dívky, holky, které na instagramu radily ohledně kojení. 


Většinou to byly rady tipu: 

,,Koj a zhubneš, jsem hubená protože kojím, je to to nejlepší, co můžeš pro hubnutí udělat atd.'' 

Milé dívky, toto je největší fáma, která může být!Mě však chodí denně do studia ženy, které kojí a nezhubnou ani dkg a se zoufalstvím v očích se mě dokola ptají, jak je možné, že jim zhubnout v období kojení nejde a ženě na instagramu, držící 3 měsíční miminko jde..je krásná, hubená a už teď má o 2kg méně než před porodem?

 Bohužel jsem se zatím nesetkala s ženou, která by měla to štěstí ,jako instagramová influencerka, která tyto rady rozdává, abych se s ní na toto téma rozpovídala a zjistila, kde je pravda. Můj názor je, že většinou se v tomto případě jedná o geneticky hubenou ženu, která nikdy v životě s hubnutím problém neměla. Takových je prosím vás, ale opravdu mezi námi málo, ale bohužel tato žena má dneska tu moc, se prezentovat na sociálních sítích a tím vytvářet dojem, že je toto hubnutí v období kojení přirozené a běžné.

Můj názor je, že to pravda není! A řeknu vám teď proč.

Prošlo mi pod rukama stovka kojících žen a věřte mi nebo ne, kojením nehubly. V těchto situacích jsem zjišťovala, proč se to tak děje a snažili jsme se vždycky najít ten správný směr pro danou ženu a její konkrétní případ. Můžu to shrnout do těchto bodů:

1. Kojením se hubne za mě: NE!

Ano v období kojení by se měl energetický příjem ve srovnání s netěhotnou ženou zvýšit o 500 kcal denně, můžete více jíst, ale ZDRAVĚ a pravidelně, dodržet dostatek bílkovin, dostatek spánku a dostatek tekutin - např. vody, kojícího čaje.
Vyvarovat se sladkých, smažených a tučných jídel. Po té teprve zhubnete, ale né když si budete dopřávat, co chcete a spoléhat na to, že máte zvýšený výdej.

2. Diety a kojení? Za mě: rozhodně NE.

Velmi rychlé hubnutí by uškodilo vám i miminku, mohla byste dokonce přijít o mateřské mléko. Za mě určitě doporučuji zhubnout půl kg až 1 kg za měsíc. Velmi rychlé hubnutí by mohlo uškodit a vy byste dokonce mohla přijít o mateřské mléko.

3. Kojení a sport? Za mě: ANO

Důležité je, i pokud se chcete cítit dobře a vrátit se zpět ke svému tělu, je vhodné začít sportovat. To neznamená, že rovnou začnete běhat maratony. Vaše tělo mělo teď 9ti měsíční záhul, a tak je taky potřeba k tomu přistupovat.

Doporučuji odborníka, který se věnuje maminkám po porodu, zkontroluje diastázu, zvolí vhodné cvičení a bude na vás opatrný. Já osobně nedoporučuji pohybovat se při vysoké tepové frekvenci jelikož velká zátěž, například při intenzivním cvičení může vést k tomu, že dítě začne kojení odmítat. Do mateřského mléka se totiž ve zvýšeném množství vylučuje kyselina mléčná, která změní chuť mléka a to následně zhořkne. Já osobně doporučuji klientkám vynechat oblast prsních svalů a z mé zkušenosti naplánovat si cvičení tak, aby jste před cvičení nakojila a až pak si šla zacvičit. Vy i dítě budete klidnější a vaše tělo si bude moc i po cvičení pár minutek odpočnout.

Co doporučuji jíst během kojení? Mám větší výdej. Můžu jíst co chci?  Za mě: Rozhodně NE.

Pokud chceme zhubnout a dodat miminku co potřebuje, doporučuji dostatek zeleniny a ovoce, vitamíny, minerály a z vlastní zkušenosti vím, že hořčík a zinek pomáhá zahnat chuť na sladké. Jíst pestrou a vyváženou stravu, nesmažené a netučné jídla. Vyvarovat se nadýmavým potravinám.Přikládám vám ukázkový jídelníček na dva dny dle nutriční terapeutky Ing. Veroniky Bieleszové zde:

SNÍDANĚ: Míchané vejce s pórkem, celozrnný chléb 

PŘESNÍDÁVKA: Kefír s lesním ovocem 

OBĚD: Krůtí čína se zeleninou, rýže 

 SVAČINA: Cottage s ředkvičkami a dýňovými semínky 

VEČEŘE: Cuketové tousty se sýrem a vajíčkem 

SNÍDANĚ: Tvarohová bábovka se zakysanou smetanou a ovocem 

 PŘESNÍDÁVKA: Ovocný shake s chia semínky 

 OBĚD: Treska na zelenině, brambor ve slupce 

 SVAČINA: Mozzarella s rajčaty

 VEČEŘE: Žitná placka s tvarohovou pomazánkou a zeleninou

Milé ženy, které kojíte, neztrácejte naději, že to nepůjde. Půjde! Chce to svůj čas, každé tělo se regeneruje ve své časové ose. Buďte trpělivé a najděte si svůj způsob, který vám vyhovuje. Dostatek času na odpočinek, ten je velice důležitý, abyste i po cvičení mohla regenerovat. Nesrovnávejte se s ostatními ženami a věřte si. Držím nám palce!

Budu ráda, když se podělíte o svoje dotazy a názory v komentářích.